Programul Zilelor Orașului Satu Mare – ediţia 2013

Vineri, 31 mai

Ora 16.00 – Muzică rap cu Maximilian Munteanu

Concert şi dans Hip-Hop cu Vlady & Still;

Locaţia: Scena situată în P-ţa 25 Octombrie

Ora 16.30 – Muzică pop-folk cu artiştii locali: Grupul Inedit, George Negrea, Punctul Următor, Gabriela Szekely, Tavi Bud

Locaţia: Scena situată în P-ţa 25 Octombrie

Ora 17.30 – Demonstraţie dans sportiv „Dans Club ‘92”

Locaţia: Scena situată în P-ţa 25 Octombrie

Ora 17.45 – Muzică pop cu Suranyi Botond

Locaţia: Scena situată în P-ţa 25 Octombrie

Ora 18.00 – Spectacol de teatru-pantomimă „Visul lui Pinochio” cu trupa Arttis

Locaţia: Pasajul Corneliu Coposu

Ora 18.20 – Muzică populară cu Petrică Mureşan şi orchestra

Ora 19.00 – Deschiderea oficială a celei de-a XVII-a ediţii a Zilelor Oraşului Satu Mare cu imnul oraşului cântat alături de trupa Stigma

Locaţia: Scena situată în P-ţa 25 Octombrie

Ora 19.20 – Concert Stigma

Locaţia: Scena situată în P-ţa 25 Octombrie

Ora 20.30 – Concert Sylvie

Locaţia: Scena situată în P-ţa 25 Octombrie

Ora 21.10 – Demonstraţie de dans: Crazy Dancers şi Passion 4 Salsa

Locaţia: Platoul din faţa Casei de Cultură a Sindicatelor

Ora 21.30 – Concert Corina

Locaţia: Scena situată în P-ţa 25 Octombrie

Ora 22.20 – Parada DJ: DJ Soso, DJ Cătăboy, DJ Leviciusz, DJ Pepe, DJ Gabi

Locaţia: Scena situată în P-ţa 25 Octombrie

 

Sâmbătă 1 iunie 2013 – Program dedicat Zilei internaţionale a copiilor

Ora 10.00 – Parada copiilor de la Grădiniţele şi Şcolile din Satu Mare; a majoretelor de la Şcoala Generală nr. 10 şi Fanfarei din Foieni cu pornire de la Catedrala Romano Catolică pe traseul P-ţa Libertăţii, Pasajul Corneliu Coposu, sosire la scena din P-ţa 25 Octombrie;

Ora 10.00 – Spectacol de teatru pentru cei mici cu Bunicuţa Melania

Locaţia: str. Horea, în faţa Teatrului de Nord

Ora 10.30 – Prezentarea Şcolilor şi Grădiniţelor la scenă în prezenţa oficialităţilor

Locaţia: Scena situată în P-ţa 25 Octombrie

Ora 11.00 – Evenimentul Jocuri de Copii, ediţia a VII-a, Programul „Dinţişoriada”;

Program artistic cu Grupul Inedit de la Clubul Elevilor şi elevii Şcolii de Arte; Lumea Poveştilor/Mesevilag cu clovni; Dans pentru copii cu Passion 4 Salsa; program pentru copii oferit de Nord Vest TV;

Locaţia: Scena situată în P-ţa 25 Octombrie

Ora 11.00 – Spectacol pentru copii „20.000 de leghe sub mări”- Teatrul Regina Maria Oradea, Trupa Arcadia

Locaţia: sala Teatrului de Nord

Ora 13.00 – Aventuri cu Romeo Alună şi Bunicuţa Julieta – spectacol de ventrilocie

Locaţia: str. Horea, în faţa Teatrului de Nord

Ora 13.00 – Deschiderea oficială a celei de-a X-a ediţii a Târgului meşterilor populari – moment folcloric cu Ansamblul Codrişorul

Locaţia: Pasajul pietonal Corneliu Coposu

Ora 18.00 – Muzică instrumentală cu formaţia Dots

Locaţia: Scena situată în P-ţa 25 Octombrie

Ora 18.30 – Miss Ziua Oraşului Satu Mare – invitaţi Tudor Toduţ şi Gaby’s Modells

Locaţia: Scena situată în P-ţa 25 Octombrie

Ora 20.30 – Concert Puya

Locaţia: Scena situată în P-ţa 25 Octombrie

Ora 21.20 – Concert DJ Project

Locaţia: Scena situată în P-ţa 25 Octombrie

Ora 22.15 – Concert Ştefan Bănică

Locaţia: Scena situată în P-ţa 25 Octombrie

Ora 23.50 – Extragerea la sorţi a Premiului cel mare de către primarul municipiului Satu Mare – Dacia Logan oferită de Pro FM

Locaţia: Scena situată în P-ţa 25 Octombrie

Ora 24.00 – Show de artificii în P-ţa 25 Octombrie

 

Duminică 2 iunie 2013 – Program divers

Ora 15.00 – Spectacol de muzică etno cu Trandafirii Negri şi Horaţiu Cadar

Locaţia: Scena situată în P-ţa 25 Octombrie

Ora 16.10 – Concert Daggu Project

Locaţia: Scena situată în P-ţa 25 Octombrie

Ora 17.00 – Concert muzică pop Karamel – Ungaria

Locaţia: Scena situată în P-ţa 25 Octombrie

Ora 17.50 – Demonstraţie de dans hip hop cu Black & White Angels;

Locaţia: Platoul Casei de Cultură

Ora 18.00 – Fără limite – spectacol de ventrilocie de Crina Zvobodă

Locaţia: Scena situată în P-ţa 25 Octombrie

Ora 18.40 – Spectacol de muzică folk şi blues cu Florin Micaş, Park Folk Grup şi Black River Blues Band

Locaţia: Scena situată în P-ţa 25 Octombrie

Ora 19.20 – Concert cu formaţia XXL

Locaţia: Scena situată în P-ţa 25 Octombrie

Ora 20.10 – Concert cu formaţia 4 Ever

Locaţia: Scena situată în P-ţa 25 Octombrie

Ora 21.00 – Demonstraţii de sport extrem Parkour cu Asociaţia Sport 4 You

Locaţia: Platoul Casei de Cultură

Ora 21.15 – Concert Alex Velea

Locaţia: Scena situată în P-ţa 25 Octombrie

Ora 22.00 – Concert HiQ

Locaţia: Scena situată în P-ţa 25 Octombrie

Duminică 2 iunie 2013 – Program Folcloric la Hotel Dana I

str. Careiului nr. 128, ora 14.00
Invitaţi:

Nicolae Furdui Iancu şi Orchestra „Crai Nou” din Alba Iulia,

Cristian Pomohaci,

Fraţii Petreuş,

Nicolae Mureşan,

Maria Petca Poptean şi Ansamblul Folcloric „Măgura”,

Maria Tripon şi Ansamblul Folcloric „Sânzienele”,

Leontina Dorca,

Maria Carmen Sas,

Dana Maria Huja,

Alina Şichet Pop împreună cu Ansamblul Folcloric „Cununiţa” şi „Cununiţa Năzdrăvană”,

Malvina Madar Iederan şi Formaţia „Dănţăuşii”, Grupul Folcloric „Ciobănaşul” din Drăguşeni,

Formaţii de Dansuri Germane şi Maghiare de la Forumul Democrat German şi din Moftin
Prezentare: Marioara Murarescu

 

Alte activităţi:

 

La Sinagoga Mare de pe str. Decebal va avea loc vineri, 31 mai, începând cu ora 18, Festival coral ecumenic.
La Catedrala ortodoxă Adormirea Maicii Domnului, începând cu ora 19 va avea loc concert Antonio Vivaldi susţinut de Filarmonica Dinu Lipatti.
În Grădina Romei se vor desfăşura demonstraţii şi competiţii sportive lupte în zilele de 1 şi 2 iunie.
În toată perioada de desfăşurare a Zilelor Oraşului, 31 mai-1 iunie- 2 iunie, în holul mic al Primăriei municipiului Satu Mare poate fi vizitată expoziţia de fotografie ,,Satu Mare vechi şi nou” realizată de Gheorghe Iancu şi Foto Sourir.
Duminică, 2 iunie, începând cu ora 15, în faţa Catedralei Romano-Catolice din

P-ţa Libertăţii va avea loc Concurs Internaţional de Forţă „The Strongest Man” organizat de Big Security.

 

 

FĂRĂ BARIERE – ediţia a VII-a

Festivalul Internaţional Multicultural
FĂRĂ BARIERE
24 mai – 2 iunie 2013

În cadrul ediției a VII-a a Festivalului Internațional Multicultural FĂRĂ BARIERE vă propunem 29 de reprezentații:
– o paletă bogată de tipuri de spectacole – de la one-man-show-ul de studio la marea montare scenică, de la spectacolul în aer liber la film;
– un spectru larg de autori dramatici – de la Boccaccio la Caragiale, de la Moliere la Mimi Brănescu;
– o panoplie reprezentativă a ideilor regizorale – de la Bocsárdi la Silviu Purcărete, de la Dabija la Sorin Militaru și Attila Keresztes.
Și, mai ales vă invităm să vedeți actorii – mulți, mari, talentați – din teatrele din București, Debrecen, Tg. Mureș, Beregovo, Sibiu, Nyíregyháza, Petroșani, Tg. Jiu, Miercurea Ciuc și Piatra Neamț.
Va fi o ediție de ”Fără Bariere” dedicată preponderent comediei și asta pentru că ”dacă râzi cu lacrimi îți vor rămâne mai puține lacrimi de plâns”

organizatori:
Teatrul de Nord Satu Mare
Primăria Municipiului Satu Mare
Consiliul Local Satu Mare
Consiliul Judeţean Satu Mare

P R O G R A M

VINERI 24 MAI

Teatrul de Nord – Sala Mare, ora 18.00
DESCHIDEREA FESTIVALULUI

Teatrul de Nord – Sala Mare, ora 18.30
Trupa BECOME Sibiu
INSOMNIACII de Mimi Brănescu

Teatrul de Nord – Sala Studio, ora 20.30
Borostyán Produkció și Teatrul de Nord-Trupa Harag György
LISELOTTE ÉS A MÁJUS (Liselotte și luna mai) de Pozsgai Zsolt, regia Csiki Zsolt

SÂMBĂTĂ 25 MAI

Club Poesis, ora 12.00
CARTEA ȘI CRIZA ÎN ROMÂNIA ANULUI 2013
lansare de carte – editura Nemira
invitat: Valentin Nicolau

Teatrul de Nord – Sala Mare, ora 16.00
TEATRUM MUNDI – seară de poezie cu Kovács András Ferenc

Teatrul de Nord – Sala Studio, ora 18.00
Trupa BECOME Sibiu
ORACOL de Rucsandra Pop, one-woman-show cu Grațiela Bădescu

Teatrul de Nord – Sala Mare, ora 19.00
Teatrul Dramatic Ion D. Sîrbu Petroşani
ULTIMA HALTĂ ÎN PARADIS de Valentin Nicolau, regia Andrei Mihalache

DUMINICĂ 26 MAI

Teatrul de Nord – Sala Mare, ora 18.00
Teatrul Móricz Zsigmond Nyíregyháza (Ungaria)
AZ ÖZVEGY KARNYÓNÉ ÉS A KÉT SZELEBURDIAK (Văduva Karnyó şi cei doi năzdrăvani) de Csokonai Vitéz Mihály, regia Keresztes Attila
– spectacol cu supratitrare în limba română

Teatrul de Nord – Sala Studio, ora 20.00
Trupa BECOME Sibiu
CE-A AJUNS ROMÂNIA?… CARE ROMÂNIA?

Teatrul de Nord – Sala Mare, ora 21.30
Teatrul Național București
FATA DIN CURCUBEU de Lia Bugnar, one-woman-show cu Tania Popa

LUNI 27 MAI

Teatrul de Nord – Sala Mare, ora 19.00
Teatrul Elvira Godeanu Târgu Jiu
EMIGRANȚII de Sławomir Mrożek, regia Horațiu Ioan Apan

Muzeul de Artă, ora 21.00
Artemotion Oradea
1000 DE MOTIVE SĂ TE OMOR după Sam Henry Kaas
regia Sebastian Lupu și Richard Balint

Clubul Music`at, ora 22.00
AMI BEBORÍTJA A PADLÓT (Mocheta) de O. și V. Presznyakov, regia Csiki Zsolt

MARȚI 28 MAI

Casa de Cultură a Sindicatelor, ora 18.00
Teatrul Regina Maria Oradea, Trupa Iosif Vulcan
BORDEL de Gabriel Barylli, regia Țino Geirun
– spectacol cu publicul pe scenă

Teatrul de Nord – Sala Mare, ora 19.30
Teatrul Csíki Játékszín Miercurea Ciuc
KARNEBÁL (Carnabal) după I. L. Caragiale și Parti Nagy Lajos, regia Sorin Militaru
– spectacol cu supratitrare în limba română

Muzeul de Artă, ora 22.00
Artemotion Oradea
BULETINISTA după Alexandr Ghelman, regia Ion Mainea

MIERCURI 29 MAI

Teatrul de Nord – Sala Studio, ora 18.00
Universitatea de Arte Târgu-Mureș
TIRAMISU de Joanna Owsianko, regia Sebestyén Aba

Teatrul de Nord – Sala Mare, ora 19.30
Teatrul Tineretului Piatra Neamț
TAPE de Stephen Belber, regia Răzvan Muraru

JOI 30 MAI

Casa de Cultură a Sindicatelor, ora 17.00
Universitatea de ArteTârgu-Mureș
KÉT LENGYEL DARAB (Două piese poloneze) regia Bocsárdi László
– spectacol cu publicul pe scenă

Teatrul de Nord – Sala Mare, ora 19.30
Teatrul Tineretului Piatra Neamț
DRAGONUL DE AUR de Roland Schimmelpfennig
regia Cristian Ban

Teatrul de Nord – Sala Mare, ora 21.00
proiecția filmului ROCKER (2012)
regia Marian Crișan

VINERI 31 MAI

Teatrul de Nord – Sala Studio, ora 17.30
PĂI, PÂNĂ CÂND?!
one-man-show Cosmin P. Zaharia

Teatrul de Nord – Sala Mare, ora 19.00
Teatrul Dramatic Maghiar Județean din Transcarpatia (Beregovo) Ucraina
EGYFELVONÁSOS KOMÉDIÁK (Trei piese scurte) de A.P. Cehov
regia Vidnyánszky Attila
– spectacol cu supratitrare în limba română

SÂMBĂTĂ 01 IUNIE

Teatrul de Nord – Sala Mare, ora 11.00
Teatrul Regina Maria Oradea, Trupa ARCADIA
20.000 DE LEGHE SUB MĂRI adaptare după Jules Verne, regia Radu Dinulescu
– spectacol pentru copii
– intrarea liberă

Strada Horea, ora 13.00
AVENTURI CU ROMEO ALUNĂ ȘI BUNICUȚA JULIETA
– spectacol de ventrilocie pentru copii realizat de Crina Zvobodă

Strada Horea, ora 17.30
Trupa BECOME Sibiu
STATUI HAZLII de Mimi Brănescu
spectacol interactiv

Teatrul de Nord – Sala Mare, ora 19.00
Teatrul Odeon București
C.F.R. – Cometa, copilul și cățelul după texte de I.L. Caragiale
regia Alexandru Dabija

DUMINICĂ 02 IUNIE

Piața 25 Octombrie, ora 18.00
FĂRĂ LIMITE – spectacol de ventrilocie realizat de Crina Zvobodă

Casa de Cultură a Sindicatelor, ora 18.00
Teatrul Odeon București
LINIŞTE! SĂRUT. ACŢIUNE!
adaptare de Peter Kerek după filmul Living in Oblivion de Tom Dicillo
regia Peter Kerek

Teatrul de Nord – Sala Mare, ora 20.00
Teatrul Csokonai Debrecen
SCAPIN, A SZEMFÉNYVESZTŐ (Scapin vicleanul) de Molière
regia Silviu Purcărete
– spectacol cu supratitrare în limba română

Preţurile biletelor şi abonamentelor:
Abonament pentru toate spectacolele: 250 lei
Abonament pentru 10 spectacole (la alegere): 125 lei

– spectacole la Sala Mare: 20 lei
– spectacole la Sala Studio: 15 lei
– spectacole la Casa de Cultură a Sindicatelor: 15 lei
– spectacole la Muzeul de Artă: 15 lei
– spectacole la Clubul Music`at: 10 lei

– pentru spectacolele C.F.R. – Cometa, copilul și cățelul de la Teatrul Odeon Bucureşti și Scapin, a szemfényvesztő (Scapin vicleanul) de la Teatrul Csokonai Debrecen: 25 lei

– spectacole din Piața 25 Octombrie, strada Horea și Club Poesis: intrarea liberă